Drept PenalPensie alimentara 2019

Pensie alimentara 2019

Intrebare:

  • Daca divortez cat sunt obligat sa platesc pensie alimentara copiilor?

Raspuns avocat:

– 1/4 din venitul net lunar realizat pentru 1 copil, 1/3 din venitul net realizat lunar pentru 2 copii si 1/2 pentru 3 sau mai multi copii

  • de exemplu, noul salariu minim pe economie în vigoare din 1.01.2019 (1263 lei net, 2080 lei brut pentru persoanele fără studii superioare); asadar, 315, 75 lei trebuie sa plateasca un parinte pentru 1 singur copil de la 01.01.2019. Mamele care primesc o pensie alimentara sub aceasta suma pot cere in instanta majorarea pensiei de intretinere

Intrebare: Daca fostul sot nu-mi plateste pensia alimentara ce pot face?

Raspuns avocat online:

– Hotararea judecatoreasca este titlu executoriu, iar in baza ei puteti incepe executarea silita impotriva acestuia, chiar dac lucreaza legal in strainatate.

– Totodata puteti depune impotriva lui plangere penala pentru savarsirea infractiunii abandonului de familie, potrivit art. 378 Cod penal:

Abandonul de familie:

(1) Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:

a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe fizice sau morale;

b) neîndeplinirea, cu rea-credinţă, a obligaţiei de întreţinere prevăzute de lege;

c) neplata, cu rea-credinţă, timp de 3 luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,

se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează neexecutarea, cu rea-credinţă, de către cel condamnat a prestaţiilor periodice stabilite prin hotărâre judecătorească, în favoarea persoanelor îndreptăţite la întreţinere din partea victimei infracţiunii.

(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

(4) Fapta nu se pedepseşte dacă, înainte de terminarea urmăririi penale, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile.

(5) Dacă, până la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile, instanţa dispune, după caz, amânarea aplicării pedepsei sau suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, chiar dacă nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de lege pentru aceasta.

 





Sunt de acord ca datele transmise prin intermediul acestui formular de contact să fie folosite conform politicii de confidențialitate avocatbogdanpalade.ro

96 comments

  • Florentina

    24/04/2019 at 08:41

    Buna dimineata ! Intrebare: Fostul sot refuza sa plateasca pensia alimentara la valoarea concreta , intrucat nu exista pe horararea judecatoreasca scris suma exacta , ci exista formularea “1/4 din cuantumul salariului minim pe economie aflat in plata”
    Am cerut instantei sa specifice in hotarare suma exacta , motivand cererea mea cu cele declarate de fostul sot , insa instanta mi-a respins cererea ca fiind njustificata. Ce pot face?

    Reply

    • Bogdan Palade

      07/05/2019 at 17:59

      Buna ziua. Pe diferenta pe care nu v-o plateste solicitati, prin executor, inceperea executarii silite. In aceasta situatie, angajatorul fostului sot ii va opri suma corecta. Daca nici angajatorul nu-i va opri suma corecta va trebui in instanta sa solicitati validarea popririi. In privat ma puteti suna pentru detalii.

      Reply

  • Nasturel Elena

    09/05/2019 at 18:55

    Buna seara.Am o situatie cred unica sau poate nu in Romania . Tatal fetitei mele plateste pensia alimentara 1 luna da 2 nu . Se poate asa ceva?Este legal?

    Reply

    • Bogdan Palade

      10/05/2019 at 10:06

      Buna ziua. Nu este legal. Trebuie sa incepeti executarea silita impotriva lui. Mergeti cu hotararea legalizata la un executor judecatoresc sa inceapa executarea silita impotriva lui.

      Reply

  • Bozdog

    13/05/2019 at 14:01

    pina la ce virsta se plateste o penisie alimentara in cazul unui cpil care a inplinit virsta de 18 ani

    Reply

    • Bogdan Palade

      14/05/2019 at 09:57

      Buna ziua. Daca minorul urmeaza studii superioare, pana la terminarea lor, insa, fata a depasi 26 ani.

      Reply

  • Claudia

    14/05/2019 at 11:11

    Buna.am si eu o intrebare.. dacă tatăl copiilor nu este angajat si lucra la negru. Nu i se justifică suna câștigată ce obligații va avea?

    Reply

    • Bogdan Palade

      15/05/2019 at 14:16

      Buna ziua. Va fi obligat de instanta la plata pensiei de intretinere de 1/4 din salariul minim pe economie.

      Reply

  • lupu ion

    02/06/2019 at 16:37

    Buna ziua….am o intrebare..daca minorul a inplinit 18 ani,si acum urmeaza cursuri de recalificare,mai sunt obligat sa platesc pensie alimentara ?

    Reply

    • Bogdan Palade

      03/06/2019 at 10:34

      Buna ziua. Ce inseamna ”cursuri de recalificare”? Daca in continuare urmeaza cursuri scolare pana la finalizarea acestora trebuie sa platiti pensia de intretinere, dar nu mai mult de 26 ani daca urmeaza studii superioare.

      Reply

  • Florina

    03/06/2019 at 17:41

    Buna ziua,
    va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am o hotarare judecatoreasca prin care tatal fetiei mele trebuie sa plateasca pensie alimentara in cota 1/4 din veniturile nete. El plateste o suma lunar dar eu nu stiu daca sunt sumele corecte pt ca nu stiu care este salariul lui. Banuiesc ca este mult mai mare decat spune el. Ce pot face in aceste conditii? E corect sa platesca 1/4 dintr-o suma pe care o considera el, fara sa fie cea reala? Va multumesc.

    Reply

    • Bogdan Palade

      04/06/2019 at 13:30

      Buna ziua. Puteti sa solicitati angajatorului fostului sot o adeverinta cu salariul net al acestuia. Daca nu va raspund ar trebui sa incepeti executarea silita impotriva lui, iar executorul va trimite somatie angajatorului fostului sot.

      Reply

  • Vladu Andreea

    06/06/2019 at 13:30

    Toti barbatii lucreaza in afara ,,nu conteaza tara..au salarii dr peste 1000 de euro..iar cand se trimmite de catre instanta catre angajator scrisoare .wow..nu raspunde nimeni,,ci te amana ainstanta,,si aiar ajungem la acel minim pe economie care iar nu este calculat corect,,este o bataie de joc de nedescris,,,eu cu acordul tatalui copiilor mi a trebuit un an sa ajung la o mizerie de pensie ptr 2 copii se 500 de lei ,,avand in vedere ca el are salariu de 1 800 de euro,,,,traim in romania nu?

    Reply

    • Bogdan Palade

      06/06/2019 at 16:15

      Buna ziua. Va inteleg nemultumirea, insa, in instanta trebuie sa probati sau sa cereti instantei sa emita adresa firmei angajatoare sau ITM-uli din tara respectiva.

      Reply

  • Andra

    07/06/2019 at 14:10

    Buna ziua.
    Situatia este urmatoarea: tatal copilului munceste in Germania de 3 ani, copilul este in intretinerea mea, nu avem custodie comuna. Dupa divort a mai aparut un alt copil (recunoscut) dintr-o alta relatie.
    Prin urmare, intrebarea este urmatoarea: cat ar trebui sa fie pensia alimentara conform legii?

    Reply

    • Bogdan Palade

      11/06/2019 at 11:52

      1/6 pentru fiecare copil. Practic el are 2 copii, legea spune 1/3 pentru 2 copii. Prin urmare pentru fiecare copil 1/6.

      Reply

  • Alina

    10/06/2019 at 19:33

    Buna seara! As dori sa intreb daca fiul meu a terminat studiile pe 29 mai 2019 acum a inceput bac-ul iar rezultatele vor fi afisate pe 13 iulie trebuie sa plateasca fostul sot pensie alimentara pe luniile iunie, iulie, august?

    Reply

    • Bogdan Palade

      11/06/2019 at 11:50

      Se va inscrie la facultate? Cand se fac inscrierile?

      Reply

      • Alina

        12/06/2019 at 19:23

        se va inscrie dupa bac.

        Reply

        • Bogdan Palade

          13/06/2019 at 13:41

          Atunci da, trebuie sa-i plateasca pensie de intretinere.

          Reply

    • Maria Panciu

      10/01/2020 at 21:57

      Buna ziua am o prietena ca fostul ei concubin sa decazut din drepturi singur si din autoritatea de parinte si absolut orice drept asupra coppilului instanta presupun ca nu il mai da sa plateasca pensie deoarece el nu munceste si a facut cerere ca nu are cum sa se intretina el dar pe copilul lui si este intretinut de noua iubita este posibil sa nu mai plateasca pensie alimentara?

      Reply

      • Bogdan Palade

        15/01/2020 at 15:44

        Buna ziua. El este obligat sa plateasca pensie de intretinere la salariul minim pe economie.

        Reply

  • Ancuta

    22/06/2019 at 19:00

    Buna seara. Suntem despartiti in fapt din luna octombrie 2018 iar copilul, in varsta de 15 ani, sta cu mine la parintii mei. Pot cere in instanta numai pensie alimentara (fara divort)? Se poate solicita pensie alimentara din urma respectiv din octombrie 2018? Va multumesc.

    Reply

    • Bogdan Palade

      25/06/2019 at 10:00

      Buna ziua. Nu se poate cere pensia de intretinere, fara sa cereti si desfacerea casatoriei. Pensia de intretinere se acorda de la momentul depunerii actiunii de divort pe instanta, nu retroactiv.

      Reply

      • Mirela

        29/10/2019 at 14:10

        Buna ziua mă numesc Mirela și am și eu o nelămurire daca se poate. Am un băiețel care e recunoscut de fostul partener care am trăit în concubinaj și ce demersuri pot sa fac ca sa îmi plătească pensia alimantara și la ce suma mar ajunge ??va multumesc

        Reply

        • Bogdan Palade

          30/10/2019 at 17:26

          Buna ziua. Trebuie sa depuneti la Judecatorie o actiune impotriva tatalui biologic de obligare la plata pensiei de intretinere. Va fi obligat de instanta la 1/4 din veniturile nete lunare daca nu mai are alti minori in intretinere.

          Reply

  • Cezara Borcea

    24/06/2019 at 00:08

    Mama decedata, copilul ramas in tara cu bunica inca de la nasterea copilului, in timp ce tatal e plecat sa lucreze in Italia. De cativa ani are firma proprie, un service auto, s-a recasatorit si mai are doi copii. Copilul e castigat in instanta,spre crestere si educare, de bunica materna. Desi i s-a stabilit prin instanta judecatoreasca din Romania si pensie alimentara, nu a platit-o niciodata. Este recasatorit si mai are doi copii din aceasta casatorie. Cum se poate proceda pentru a obliga tatal la pensia alimentara datorata copilului inca de la varsta de sase luni de cand bunica a castigat tutela copilului. Acum copilul se apropie de 13 ani iar tatal impreuna cu noua familie locuiesc si lucreaza in Italia.

    Reply

    • Bogdan Palade

      25/06/2019 at 10:04

      Buna ziua. Daca nu a platit pensia de intretinere si este obligat prin hotarare judecatoreasca, puteti incepe executarea silita impotriva lui si atunci executorul ii va pune poprire pe salariu precum si orice alte venituri. Puteti depune si plangere penala pentru ca neplata pensiei de intretinere este infractiune. Doar pe ultimii 3 ani puteti recupera banii cu titlu de pensie de intretinere, intrucat legea reglementeaza acest termen.

      Reply

  • Elena

    25/06/2019 at 09:32

    Buna ziua, am nevoie de ajutorul Dvs cu urmatoarea situatie, in urma divortului domiciliul copilului este la mine si custodia comuna, s-a stabilit plata pensiei 1/4 din venit, timp de 4 ani tatal a platit mai mult (stiind amandoi ca veniturile lui depasesc cu mult cuantumul stabilit la divort cu adeverinta de venit 800 lei la vremea aceea), acum, pe perioada verii timpul petrecut de copil cu el este mai mare avand in vedere ca este vacanta motiv pentru care tatal refuza plata pensiei sustinand ca daca minorul este la el nu trebuie sa plateasca informand ca va mai plati in septembrie desi copilul nu sta numai la el. Ce pot face in aceasta situatie?

    Reply

    • Bogdan Palade

      25/06/2019 at 10:10

      Chiar daca minorul sta mai mult la tata, el ar trebui sa introduca o actiune de reducere a pensiei de intretinere pe perioada verii si daca instanta ii va reduce atunci trebuie sa respectati hotararea. Insa, in situatia expusa chiar daca minorul sta mai mult la el tot trebuie sa plateasca pensia de intretinere. in caz contrar puteti incepe executarea silita impotriva lui

      Reply

  • Gabriela

    27/06/2019 at 12:52

    Buna ziua.as vrea un sfat din partea dumneavoastra daca se poate.Eu cu tatal fetitei mele care momentan nu s-a nascut,sunt insarcinata in 7 luni nu suntem casatoriti si ne am despartit. Initial el nu dorea nici sa recunoasca copilul nici sa I dea pensie alimentara.Intrebarea mea este,dupa nasterea fetitei sa I dau ragaz o saptamana sa se hotarasca ca-ti bani este dispus sa I dea fetitei sau sa merg la un notar pt a stabili suma?In momentul de fata el vrea sa o recunoasca dar teama este ca poate nu I da la fetita suma necesara el avand un salariu de 3000ron. Va multumesc frumos.

    Reply

    • Bogdan Palade

      27/06/2019 at 14:31

      Buna ziua. Doreste sau nu doreste, dispozitiile legale nu pot fi incalcate. Daca nu va recunoaste copilul dupa nasterea acestuia trebuie sa depuneti o actiune in care sa solicitati sa se constate ca este tatal biologic, urmand sa fie obligat lunar la plata unei pensii de intretinere de 1/4 din veniturile nete lunare pana la implinirea varstei de 18 ani sau pana la 26 ani daca minorul va urma studii universitare.

      Reply

  • iulia

    30/06/2019 at 12:03

    Buna ziua,daca am 3 copii si unul dintre ei este major si lucreaza iar ceilalti 2 sunt minori si au abandonat scoala mai am obligatia de a da pensie alimentara?va multumesc.

    Reply

    • Bogdan Palade

      01/07/2019 at 14:43

      Buna ziua. Pana la implinirea varstei de 18 ani este obligatorie plata pensiei de intretinere, indiferent daca a abandonat scoala sau nu.

      Reply

  • ioana

    01/07/2019 at 13:41

    Buna ziua, domnul avocat!
    daca paratul a obtinut venituri din jocuri de noroc (pariuri sportive), acestea sunt luate in calcul la stabilirea pensiei alimentare sau doar venitul permanent de la serviciu?

    Reply

    • Bogdan Palade

      01/07/2019 at 14:47

      Buna ziua. Veniturile din jocurile de noroc sunt venituri si ar trebui sa se ia in calcul la plata pensiei de intrerinere.

      Reply

  • Bogdan Florin

    01/07/2019 at 15:37

    Buna ziua, Domnule Avocat!
    Se poate transfera pensia alimentara direct minorului care a implinit 16 ani si care are un cont bancar in care se vireaza bursa de studii? Motivul intrebarii: este crescut de bunicii materni care nu primesc de la mama minorului respectiva pensie transferata de mine.
    Multumesc!

    Reply

    • Bogdan Palade

      02/07/2019 at 11:01

      In hotararea judecatoreasca ce scrie? Banuiesc ca scrie ca aveti obligatia mamei minorului sa-i platiti pensie de intretinere. Eu nu as vedea o problema sa-i virati direct minorului in contul sau, insa, strict juridic trebuie sa platiti pensia de intretinere persoanei careia i s-a incredintat minorul spre crestere si educare.

      Reply

  • Cosmin

    02/07/2019 at 16:42

    Daca este vorba de un salariu foarte mare trebuie platit fix 1/4 din salariu sau PANA la 1/4 din salariu.

    Ex. La un salariu 10.000Euro trebuie platit 2500Euro pentru copil?

    Reply

    • Bogdan Palade

      03/07/2019 at 11:40

      Buna ziua. Legea spune 1/4 din salariul net, nu pana la. Fiind un salariu net mare puteti cere instantei reducerea pensiei de intretinere raportat la nevoile de crestere si educare a minorului.

      Reply

  • Corina

    04/07/2019 at 20:23

    Buna ziua,domnule avocat.Sunt divortata si am o fetita de 11 ani iar tatal ei fostul meu sot este obligat prin sentinta judecatoreasca la plata pensiei alimentare in procent de 1/4 din salar.El este plecat la munca in strainatate in Luxemburg si trimite pensia alimentara doar cind vrea el.uneori trece si un an de zile fara sa trimita ,anul acesta din februarie nu a mai trimis nimic.Ce pot face?Mentionez ca nu stiu firma la care lucreaza acolo in prezent.Multumesc

    Reply

    • Bogdan Palade

      08/07/2019 at 09:38

      Ar trebui sa apelati la un executor judecatoresc in Luxemburg. Daca nu lucreaza legal in Luxemburg nu aveti cum sa-i puneti poprire pe salariu. In Romania puteti depune plangere penala pentru nerespectarea hotararii judecatoresti.

      Reply

  • Iulia

    09/07/2019 at 13:56

    Bună ziua dacă fostul soț a înaintat divorțul în 2017 și a lucrat în franța de atunci cu contract și nu a plătit pensia alimentară cum ar trebuie să procedez pentru a plăti

    Reply

    • Bogdan Palade

      09/07/2019 at 14:13

      Buna ziua. Trebuie sa incepeti executarea silita impotriva fostului sot, eventual puteti sa-i depuneti plangere penala.

      Reply

  • Ana Bacos

    16/07/2019 at 00:00

    Buna seara,d-le avocat! Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat:sunt divortata si copilul meu a terminat anul acesta liceul,a luat bac-ul iar acum urmeaza sa se inscrie la facultate.Avem sentinta judec.in care se spune ca fostul sot treb.sa plateasca 1/4 din salariul net pana la implinirea varstei de 26 ani,dar nu mai mult.Am apelat la un executor,s-a primit si incuviintare de exec.silita si s-a infiintat poprirea pe salariu.Deja pensia intra lunar in contul fiului meu.Intrebarea mea catre d-voastra este:acum daca se inscrie la facultate mai trebuie facut vreun demers sau doar dupa ce termina facultatea trebuie anuntat executorul pt.sistarea popririi pe salariul fostului sot si incetarea virarii pensiei alimentare deoarece copilul a terminat studiile?

    Reply

    • Bogdan Palade

      16/07/2019 at 09:30

      Buna ziua. Nu trebuie sa faceti nimic acum, dupa terminarea studiilor trebuie sa anuntati executorul pentru a se sista plata.

      Reply

  • Elena Furtuna

    16/07/2019 at 23:52

    Buna seara, am un copil de 12 ani, s-a dat hotararea judecatoreasca ,tatăl copilului fiind obligat sa plateasca 1/3 din venitul net.Nu inteleg de ce 1/3 …el avand doar un copil.Si inca ceva…nu stiu ce salariu are si ce pensie voi primi. Multumesc

    Reply

    • Bogdan Palade

      17/07/2019 at 11:46

      Buna ziua. Faceti apel daca nu a depus un certificat de nastere ca mai are inca un copil.

      Reply

  • Daniela Arsene

    19/07/2019 at 08:10

    Buna ziua! Fostul sot are prevazut in conventie incheiata la notar, plata a 1/4 din veniturile nete, dar nu mai putin de 700 lei, in data de 10 ale lunii. A ajuns nici acei 700 lei sa nu ii mai plateasca, motivand ca, nu are bani intrati in firma. Mentionez ca, tabere si activitati desfasurate de catre copil, le platesc eu, iar el plateste foarte putin. Ce masuri as putea sa iau?

    Reply

    • Bogdan Palade

      24/07/2019 at 09:12

      Buna ziua. Puteti incepe executarea silita impotriva lui.

      Reply

  • Robert Enache

    23/07/2019 at 13:08

    Buna ziua,
    Recent am divortat de sotie pe cale amiabila, prin notariat (mai precis pe data de 02.07.2019).
    Avem o fata in varsta de 23 de ani care urmeaza studiile superioare la masterat (trece anul II) si, in paralel, lucreaza cu norma intrega in invatamant.
    Intrebare: care este valoarea din venitul net pe care trebuie sa o virez lunar catre fiica mea (mentionez ca nu am o hotarare judecatoreasca in acest sens, vreau sa fac acest lucru benevol).
    In acest moment fata locuieste cu mine.
    Multumesc anticipat pentru raspuns.

    Reply

    • Bogdan Palade

      24/07/2019 at 09:10

      Buna ziua. Daca aveti 1 singur copil si doriti sa-i platiti pensie de intretinere, 1/4 din venitul net trebuie sa-i achitati.

      Reply

  • Radu ionescu

    04/08/2019 at 15:31

    Bună ziua, as avea și eu câteva întrebări legate de subiect dacă îmi permiteți. Am divorțat la notar de fosta soție și conform înțelegerii ii plătesc 1/4 din “venitul net lunar” obținut ca pensie de întreținere pentru fata noastră de 5 ani. Din câte am citit, în hotărârile judecatoresti sunt luate în calcul doar veniturile cu caracter permanent. La divorț prin notar este aceeași situație?

    Mai concret, am o proprietate personala și vreau sa o vând în vederea cumpărării altei proprietăți. Se ia în calcul 1/4 din suma în acest caz?

    A doua întrebare. Ocazional mai joc la jocuri de noroc și la câteva luni mai câștig (sume modice). Aceste sume se iau în calcul și ele la stabilirea pensiei?

    Va multumesc mult pentru timpul acordat răspunsului

    Reply

    • Bogdan Palade

      20/08/2019 at 14:06

      Buna ziua. Banii obtinuti din vanzarea unei proprietati in vederea achizitionarii unei alte proprietati nu sunt venituri. Cu privire la banii obtinuti din jocurile de noroc interpretarile judecatorilor sunt diferite.

      Reply

  • Florea Ancuta

    05/08/2019 at 13:29

    Buna ziua,
    Fiica mea a terminat liceul si a fost admisa la facultate, pe locuri fara taxa, urmand sa inceapa scoala pe 01.10.2019. Tatal ei a platit pensia numai pana la 30 iunie 2019. Trebuie sa asteptam sa inceapa facultatea pentru a-l putea actiona in judecata pentru pensie?
    Multumesc,

    Reply

    • Bogdan Palade

      20/08/2019 at 14:02

      Buna ziua. Puteti si acum sa-l actionati in judecata.

      Reply

  • Oana Nane

    08/08/2019 at 13:50

    Buna ziua,
    Fostul sot nu mai plateste pensia alimentara de aproximativ 1 an. Acesta mai are un copil cu actuala sotie. Cat ar trebui sa imi plateasca pensie alimentara daca are studii superioare si se poate sa mi plateasca si restantele de 1 an? Multumesc!

    Reply

    • Bogdan Palade

      20/08/2019 at 14:01

      Buna ziua. Aveti o hotarare definitiva prin care el este obligat sa va plateasca pensia de intretinere? Daca da, ar trebui sa incepeti executarea silita impotriva lui, 1/6 din venitul sau lunar, iar daca nu realizeaza venituri din salariul minim pe economie.

      Reply

  • Dragos

    13/08/2019 at 13:24

    Buna ziua,

    Locuiesc in Anglia impreuna cu fetita, divortat de sotie in urma cu 5 ani, ambii cu studii superioare, am preferat ca divortul sa se desfasoare in Romania desi amandoi lucram in Anglia din 2011, avem o fetita de 14 ani care locuieste cu mine, rezidenta a fost obtinuta prin curtea britanica pe baza dorintelor copilulu..
    Instanta din Romania a decis sa sa plateasca o pensie de intretinere o anumita suma in lire sterline in functie de timpul petrecut de copil cu fiecare dintre noi, fetita locuieste exclusiv cu mine. Fosta m-a anuntat recent printr-un email ca si-a intrerupt cariera din Anglia voluntar/din motive familiale si ca s-a intors in Romania, urmand sa-mi plateasca 1/6 din salariul minim din Romania, evident o suma care la preturile din Anglia este nesemnificativa.
    Nu cunosc natura problemelor ei familiale dar mi se pare profund incorect faptul ca fetita nu a jucat un rol principal in decizia ei. Personal, avand interesul fetitei ca prioritate principala nici nu as visa sa-mi dau demisia la modul acesta, indiferent de situatia familiala. Ce m-ati sfatui sa fac in continuare
    Cu multe multumiri

    Reply

    • Bogdan Palade

      20/08/2019 at 13:57

      Buna ziua. Daca fosta sotie se va intoarce in Romania si nu va avea niciun venit legal, ea va fi obligata la 1/4 din salariul minim pe economie din Romania, nu 1/6. Mai are un copil minor in intretinere? Ea va trebui in instanta sa obtina o hotarare prin care sa se reduca pensia de intretinere, pana cand nu va obtine ea trebuie sa plateasca pensia deja stabilita in lire sterline.

      Reply

  • Omer Carmen

    23/08/2019 at 11:33

    Buna ziua,
    am hoarare judecatoareasca ramasa definitiva din aprilie 2018 prin care fostul sot este obligat sa plateasca pensie alimentara incepand cu data de 01.09.2017 celor 2 copiii aflati in intretinerea mea. Am facut sesizare la politie, pentru neplata pensiei alimentare. Mentionez, ca acest dosar a implinit deja un an si jumatate, timp in care nu s-a intamplat nimic. Ce ma sfatuiti sa fac? Cui trebuie sa ma adresez? I s-a calculat la salariul minim pe economie in total 340 lei, la timpul respectiv. Am acceptat ceea ce a spus, ca nu are serviciu.
    Multumesc anticipat!

    Reply

    • Bogdan Palade

      26/08/2019 at 13:02

      Buna ziua. Doar daca este de rea-credinta in neplata pensiei de intretinere va fi trimis in judecata. Codul de procedura penala reglementeaza contestatia privind durata solutionarii procesului, in termen de 1 an de la momentul inceperii urmaririi penale, organele de cercetare penala trebuie sa finalizeze un dosar. Banuiesc ca nu are niciun imobil in proprietate sau o masina pentru a incepe executarea silita impotriva lui.

      Reply

  • Constantin Ilie

    27/08/2019 at 09:34

    Buna ziua,

    o intrebare daca se poate cu o situatie mai particulara.
    Sora mea care a locuit in Italia pana in acest an, tocmai a aflat ca este insarcinata cu o persoana de nationalitate turca dar care lucreaza legal in Italia.
    Tatal copilului nu este de acord cu pastrarea lui, ce masuri se pot lua pentru a il obliga la plata pensiei alimentare pentru cand va veni copilul adica in aprilie 2020?

    Va multumesc

    Reply

    • Bogdan Palade

      27/08/2019 at 13:42

      Buna ziua. Daca se va naste copilul in Italia si el nu-l recunoaste ar trebui sa luati legatura cu un avocat italian sa-l actioneze in judecata pentru recunoasterea acestuia si obligarea la plata pensiei de intretinere.

      Reply

  • pal kelemen

    30/08/2019 at 17:17

    Buna ziua.As dori sa va dresez o intrebare.Voi divorta in curand si voi plati alementara.Stiu ca legea spune 1/4 din venitul net pentru un copil.Nelamurirea mea vine de la faptul ca lucrez in invatamant si venitul net permanent este stabilit este la 18 ore cat este catedra.Dar mai sunt venituri care nu sunt permanente cum ar fi plata cu ora,indemnizatii de hrana,dirigentie vouchere etc.Cat va trebui sa platesc pensie?Va multumesc.

    Reply

    • Bogdan Palade

      03/09/2019 at 08:55

      Buna ziua. Si din aceste venituri trebuie sa 1/4.

      Reply

      • Florin

        01/11/2019 at 07:49

        Situația este următoarea :
        Persoana de sex feminin mama divorțată legal supusa unei pensii alimentare de 200 lei / copil total 400 lei nu dorește sa facă plata lunara sau mai rău adică acum plătește pensia odată la 3 luni face plata pe luna mai spre exemplu și mai face alta plata în august pt luna iunie etc și tot asa are deja restanta în 2 ani 10 luni plus ca pe hotărârea judecătorească scrie clar ca de la depunerea actelor pentru divorț pana la divorț ea e obligata sa plătească pensie alimentara ceea ce ea nu a făcut acest lucru ce pot face mai departe?

        Reply

        • Bogdan Palade

          01/11/2019 at 16:40

          Buna ziua. Puteti incepe executarea silita impotriva lui.

          Reply

  • Aliu Nicoleta

    01/09/2019 at 17:42

    Buna ziua .Sunt divortata din anul 2017 fostul sot plateste pensie alimentara minorului dar din anul 2020 spune ca o sa iasa la pensie .Mentionez ca lucreaza in MAI ,si afirma faptul ca nu o sa mai primesc pensie alimentara decât cât vrea el si când vrea el ,doar in mână.
    Unde ar trebui sa merg dupa ce el iese la pensie?
    Multumesc.

    Reply

    • Bogdan Palade

      02/09/2019 at 17:17

      Buna ziua. Daca nu va achitata o luna puteti incepe executarea silita impotriva lui si atunci executorul va emite adresa la Casa de pensii si ii va pune poprire pe pensie.

      Reply

  • Florina

    07/09/2019 at 18:57

    Bună seara,
    Sunt o mama cu 2 copii minori iar dupa 1 an jumatate de proces am obținut sentinta privind plata pensiei de întreținere(de catre tata) pentru cei 2 minori. Mai am de așteptat 7 zile pentru sentinta legalizata. Intrebarea mea este : dupa cele 7 zile trebuie sa duc eu sentinta la locul lui de munca sau judecatoria se ocupa de lucrul acesta? Cât am de așteptat pana primesc prima pensie?
    Multumesc anticipat!

    Reply

    • Bogdan Palade

      11/09/2019 at 12:07

      Buna ziua. Trebuie sa mergeti la executor si el se va ocupa de executarea silita. In 2 luni ar trebui sa aveti banii in cont de cand veti incepe executarea silita, insa, cel mai exact doar executorul judecatoresc va poate spune.

      Reply

  • mirela popea

    18/09/2019 at 10:52

    Buna ziua,
    In situatia in care fosta sotie cere recalcularea pensiei de intretinere pentru minor retroactiv ( i s-a modificat salariul in urma cu 2 ani), poate obtine prin instanta aceasta diferenta pentru ultimii 2 ani? intre timp copilul a terminat liceul si va urma o scoala postliceala.

    Reply

    • Bogdan Palade

      18/09/2019 at 14:58

      Recalcularea pensiei de intretinere se acorda de la momentul introducerii cererii de chemare in judecata sau de la pronuntare, nicidecum retroactiv.

      Reply

  • Chirita Pavel

    26/09/2019 at 11:46

    Buna ziua! Daca mama realizeaza venituri de 400 lei/luna adica 2 ore pe cartea de munca pensia se calculeaza la venitul real sau la cel minim pe economie? desi :” Obligă reclamanta-pârâta la plata unei pensii lunare de între?inere în favoarea minorei, reprezentând 1/4 din venitul net realizat de reclamanta-pârâta, de la data introducerii cererii reconvenţionale, respectiv 03.12.2018, până la majoratul copilului.. Multumesc

    Reply

    • Bogdan Palade

      27/09/2019 at 11:28

      Buna ziua. La cum este redactata minuta la venitul ei minim, nu la salariul minim pe economie.

      Reply

  • Ana

    03/10/2019 at 22:39

    Buna seara! Va rog ajutati-ma cu un raspuns la o intrebare.
    Sotul are un copil din prima casatorie care este in custodia mamei si ii plateste pensia alimentara, iar acum mai are un copil.
    Stiam ca daca mai apare un copil in intretinere, automat ar trebui sa scada suma, este adevarat sau nu?
    cand sunt 2 copii (unul al fpsteii sotii si unul cu actuala sotie), cat la suta din salariu net pe luna se opreste?
    Multumesc frumos!

    Reply

    • Bogdan Palade

      04/10/2019 at 13:19

      Buna ziua. Pensia datorata pentru 2 copii este 1/3, adica: 1/6 pentru fiecare copil. Ar trebui sa depuna actiune la instanta pentru reducerea pensiei de intretinere de la 1/4 la 1/6, avand in vedere ca are 2 copii minori in intretinere.

      Reply

  • Simionov Vasile

    18/10/2019 at 16:32

    Buna ziua, la stabilirea veniturilor nete, in vederea stabilirii pensiei de intretinere, se iau in calcul si veniturile pasagere?, gen veniturile din deplasari, diurnele, cuantumul orelor suplimentare, cuantumul conditiilor de munca grea, cuantumul orelor de noapte.Acestea fiind pasagere nu sunt nici permanente si nici aceleas in fiecare luna!Daca nu se iau in calcul care ar fi legislatia care reglementeaza aceasta?

    Reply

    • Bogdan Palade

      18/10/2019 at 17:15

      Buna ziua. Se iau in calcul mai putin diurna si alte cheltuieli cu transportul in deplasari.

      Reply

  • George

    30/10/2019 at 00:21

    Buna seara,
    Suntem căsătoriți de 10 luni si avem o fetita ce tocmai a implinit 1 an. Urmeaza sa divorțam, dar prin tribunal.
    Sunt de acord cu domiciliul la sotie, cu conditia ca sa petrec si eu timp exclusiv cu copilul legal, 2 weekend-uri pe luna si jumătate din vacante, ea nu vrea absolut deloc acest lucru, spunând ca imi face program de vizita pa domiciliul ei, cateva ore pe zi. Ar putea obtine ea aceat lucru?
    De asemenea solicit pensia alimentara in natura, sotia stiind ca sunt de buna credinta si ii voi oferi tot ceea ce are nevoie copilul.
    Ulterior ma trezesc ca solicita 1/4 din veniturile mele.
    Mentionez ca sunt navigator, am venituri instabile, perioadele de voiaj nu depășesc 4 luni jumate, iar acasa stau 4-5 luni.
    Nu am carte de munca, nu am venit in tara, nu am contract permanent cu firma de crewing, doar 4 luni si apoi gen…mai vedem.
    Cum pot face eu dovada veniturilor si cum s-ar calcula?
    De asemeni ma poate obliga sa declar eu cat câștig?

    Reply

    • Bogdan Palade

      30/10/2019 at 17:32

      Buna seara. Aveti nevoie de un avocat specializat in astfel de probleme. Va ofer minim de informatii aici, urmand sa ma contactati telefon sau pe mail. De obicei instantele acorda program clasic de vizita minor, cel pe care l-ati solicitat si dumneavoastra, de altfel, insa, sunt si cazuri in functie de probele de la dosar cand instanta reduce substantial programul. Regula este ca plata pensiei sa se faca in natura, insa, s-a format o practica pentru procent din veniturile lunare.
      Cu privire la veniturile din tara este suficient sa depuneti la dosar o adeverinta eliberata de Anaf si e suficient, va trebui ca ea sa faca dovada ca inregistrati in alte tari alte venituri.

      Reply

  • Luciana

    03/11/2019 at 17:52

    Buna ziua. Sunt divortata de aproape 7 ani, recasatorita, si sunt stabilita cu copilul si cu actualul sot in Germania, de aproape 3 ani. Avem custodie comuna si fostul sot a declarat ca plateste copilului pensie alimentara de 300 lei atunci fiind administrator de firma fara sa inregistreze vreun venit lunar. De 2 ani si ceva a venit dupa noi in Germania si lucreaza pe un salariu de aproximativ 2000 euro. Pensia alimentara a ramas acceasi, adica in jur de 60 de euro. Din ce spune legea el ar trebui sa plateasca in jur de 500 de euro lunar pensie alimentara. Cu siguranta nu va fi de acord dar in schimb ii voi cere 200 de euro lunar . Daca el este de acord si plateste suma mentionata ulterior , trebuie sa declare asta in scris sau e suficient doar sa vireze banii in cont?

    Reply

    • Bogdan Palade

      04/11/2019 at 07:37

      Buna ziua. Daca este de acord si plateste lunar pensia de intretinere, in cuantum de 200 Euro/lunar, nu trebuie sa de-a o declaratie. Cel mai bine ar fi sa nu fie oscilant sa depuneti actiune la instanta impotriva lui de majorare pensie de intretinere si sa aveti o hotarare judecatoreasca defintiva impotriva lui.

      Reply

  • cristina

    09/11/2019 at 14:03

    Buna ziua ! Cum pot face sa iau tutela fetitei daca prin instanta, sa stabilit plata 25% din salariu minim pe economie si vizita de 2 ore, in prima si ultima sambata din luna. Mentionez ca plata pensiei alimentare este mai putin de 25% din minim pe economie,cum si vizita stabilita nu o respecta fetita, avand 4 ani si a vizitato doar de 4 ori pana acum ! Marea mea intrebare ar fi vreo sansa sa iau tutela fostului sot ? fata fiind la mama.

    Reply

    • Bogdan Palade

      11/11/2019 at 09:33

      Buna ziua. Sa inteleg sa lucrati in strainatate, minorul fiind in grija mamei dumneavoastre, si doriti sa obtineti custodia exclusiva sau suplinirea acordului tatalui in vederea eliberarii pasaportului? Legea spune ca trebuie sa se schimbe temeiurile care au condus la stabilirea custodiei comune. Faptul ca minorul este in grija bunicii nu va avantajeaza, nerespectarea programului de catre tata – in totalitate si neplata pensiei de intretinere – in totalitate, NU sunt temeiuri pentru schimbarea custodiei comune in EXCLUSIVA.

      Reply

  • Bianca

    10/11/2019 at 20:44

    Buna seara….este legal ca tatal copiilului sa plateasca o luna pensia alimentara(si nici in luna respectiva nu plateste cat este hotarat de catre instanta) si doua luni sa nu plateasca (exemplu:luna iunie a platit si dupaia nu a mai platit pana in septembrie) ce se poate face in cazul acesta ?

    Reply

    • Bogdan Palade

      11/11/2019 at 09:34

      Buna ziua. Daca nu plateste pensia de intretinere o luna puteti incepe executarea silita impotriva lui.

      Reply

  • Aurel

    08/12/2019 at 20:22

    Buna seara d-le Avocat.,va rog frumos sa ma indrumati si pe mine ce sa fac .Am un copil din 2012 am platit tot la zii ce a stabilt statul german ,am lucrat cu acte cu tot in Germania ,copilul locuieste cu fosta sotie in Germania .m-ii s-a calculat dupa salar cu calculul lo ultimul an 2019 am avut 2000euro net si am fost obligat sa platesc 379 euro lunar .Am platit iar tot pan in Mai 2019 legal pana am hotarat sa vin in tara definitiv neavand servici si anuntand acolo tot cu acte cum plec .unde lociesc si ce f .M-am trezit acas cu scrisori prima tura ca am de dat 900 euro si acum a venit ca sa dau necontroland ca am venit ca nu am 282 lunar euro pe luna .Spuneti va rog la cine ma adresez si cine face dreptate sa calculeze dupa ce salar am si unde traiesc sa fie corect .Multumesc Frumos

    Reply

    • Bogdan Palade

      09/12/2019 at 10:08

      Buna ziua. Ar trebui sa depuneti o actiune pe instanta de reducere a pensiei de intretinere la salariul minim pe economie din Romania. Sotia este cetatean roman?

      Reply

  • ion ion

    23/01/2020 at 15:20

    Buna ziua d-mnule Avocat,ma numesc ion am si eu o intrebare va rog frumos.As vrea sa fac testul de paternitate pt copil care implineste 18 ani, ca platesc de 8 ani pensie alimentara si nu stiu cum se procedeaza daca nu vrea sa vina se poate instanta sa-l oblige si pe el si pe mama sa-i cheme sa vina din Germania la test pe care eu sa-l platesc .Multumesc frumos

    Reply

    • Bogdan Palade

      23/01/2020 at 17:04

      Buna ziua. Potrivit
      Art. 430 Cod civil:Tăgada paternităţii de către soţul mamei
      (1)Soţul mamei poate introduce acţiunea în tăgada paternităţii în termen de 3 ani, care curge fie de la data la care soţul a cunoscut că este prezumat tată al copilului, fie de la o dată ulterioară, când a aflat că prezumţia nu corespunde realităţii.
      (2)Termenul nu curge împotriva soţului pus sub interdicţie judecătorească şi, chiar dacă acţiunea nu a fost pornită de tutore, ea poate fi introdusă de soţ în termen de 3 ani de la data ridicării interdicţiei.
      (3)Dacă soţul a murit înainte de împlinirea termenului menţionat la alin. (1), fără a porni acţiunea, aceasta poate fi pornită de către moştenitori în termen de un an de la data decesului.
      Nu mai sunteti in termen pentru un astfel de dosar.

      Reply

  • Florin V.

    23/01/2020 at 22:39

    Va salut! Urmează să divortez si as vrea sa o fac la notar. Pentru pensia de intretinere a unui minor pot sa aleg un procent de pana la 25% din salariul net? Nu as vrea sa trec o suma oarecare pentru ca nu stiu cum imi va oscila salariul(poate o sa fiu concediat si 2-3 luni nu voi avea venit)….. Se va lua în calcul salariul de încadrare sau se ia in calcul toata suma pe care o primesc (salariu de incadrare+prime de merit, prime de fidelitate, bani pentru ore de inventar, ore suplimentare, al 13 lea salariu,etc), mentionez ca aceste beneficii din paranteză sunt venituri ocazionale. Va multumesc!

    Reply

    • Bogdan Palade

      24/01/2020 at 11:09

      Buna ziua. Doar diuna nu reprezinta venit, celelalte venituri mentionate sunteti obligat prin lege sa platiti 25% din venitul net lunar, iar daca nu aveti venit o perioada 25% la salariul minim pe economie. Nu e legal si cu siguranta niciun notar nu va trece in conventia de divort un procent sub 25%.

      Reply

  • florentina T

    13/02/2020 at 13:48

    Buna ziua,am si eu nevoie de un sfat,sunt divortata din anul 2018,copilul in varsta de 5 ani locuieste cu mine,pe hotararea de divort custodia fiind comuna,tatal nu plateste pensie alimentara si nici nu se intereseaza de copil ,copilul fiind diagnosticat cu TSA,din pacate doctora psihiatra nu ne poate da reteta medicamentoasa fara acordul tatalui de care nu reusesc sa dau in nici un fel.Ce as putea face?

    Reply

    • Bogdan Palade

      14/02/2020 at 10:41

      Buna ziua. Cu privire la neplata pensiei de intretinere puteti incepe executarea silita impotriva lui, totodata, puteti depune si plangere penala impotriva lui.
      Cu privire la lipsa acordului tatalui puteti depune pe calea ordonantei presedintiala o actiune prin care sa cereti suplinirea acordului tatalui in vederea eliberarii retetei. In 2 saptamani, in functie de judecator puteti obtine o hotarare impotriva lui.

      Reply